ZADZWOŃPORTFOLIO

AKUMULATORY- jak dobrać, kiedy wymieniać, awarie Przygotowanie do podróży

AKUMULATORY – dobór akumulatora, kiedy wymieniać na nowy, przyczyny awarii

Podstawowymi parametrami określającymi akumulator są: pojemność i prąd rozruchowy. W książce serwisowej pojazdu producent podaje właściwe parametry baterii do samochodu. Pojemność, podawana w Ah czyli amperogodzinach, która określa zdolność akumulatora do magazynowania energii elektrycznej.  Jeżeli nie posiadasz książeczki serwisowej sklepy online ze sprzedażą akumulatorów wspierają klientów dzięki platformie doboru akumulatora do danego auta

InterCars 

czy

Akumulator

Przy czym warto pamiętać żeby wybierać akumulatory o jak najwyższym prądzie rozruchowym.

Każdy akumulator ma przyporządkowaną biegunowość plus i minus na prawą lub lewą stronę. Przed zakupem należy się zorientować, jaki układ biegunów posiada nasz akumulator.

Zanim wymienisz akumulator na nowy pamiętaj, że podlega on recyclingowi czyli kupując nowy jeżeli nie zdasz w sklepie starego będziesz musiał zapłacić kaucję w wysokości np. 30 zł.

Ile kosztuje Akumulator do samochodu osobowego  polskiej firmy Centra i Jenox na allegro :

Żywotność akumulatora

Jednym z podstawowych błędów jest pozostawienie akumulatora w samochodzie, który nie jest używany przez dłuższy czas. Jeśli jeździmy głównie po mieście, na bardzo krótkich trasach, wówczas nasz akumulator będzie okresowo wymagał doładowania prądem zewnętrznym. Ma to związek z faktem, że podczas jazdy na krótkiej trasie, głównie na wolnych obrotach alternator nie jest w stanie doładować baterii w odpowiedni sposób. Po kilku takich cyklach jazdy, pojemność baterii spadnie i będzie pracować częściowo rozładowana. Jeśli do tego spadnie na dworze temperatura i tym samym wzrosną opory silnika, podczas rozruchu może okazać się, że nie będziemy w stanie odpalić naszego samochodu. Dlatego jeśli użytkujemy auto w warunkach miejskich i przynajmniej raz w miesiącu nie wyruszamy w dłuższą trasę, powinniśmy zadbać aby systematycznie doładowywać akumulator i zapobiec jego częściowemu lub całkowitemu rozładowaniu. Warto przy tym pamiętać, że urządzenia w pojeździe, który nie jest eksploatowany cały czas, pobierają prąd. Mowa nie tylko o alarmie, ale również o pamięci sterowników czy radia. Ważne jest to aby akumulator w samochodzie był prawidłowo klemami zamocowany w aucie, systematycznie uruchamiany i ładowany.

Gdy pierwszy raz stajemy się posiadaczem auta nie od razu wiemy że akumulator można setki razy rozładować i naładować do pełna, ale tylko wtedy, gdy jest on natychmiast doładowywany. Większość awarii akumulatora przytrafia się, gdy ktoś jeździ po kilka kilometrów dziennie wielokrotnie odpalając auto, wtedy nie ma możliwości aby nawet akumulator się doładował. Żywotność akumulatora nie jest w żaden sposób zależna od marki i trwa ok. 2 lat.

W jaki sposób sprawdzić stan akumulatora

Jeśli nie jesteś pewny, czy problem stanowi wyładowujący się akumulator, możesz to ustalić, dokonując pomiaru napięcia elektrycznego za pomocą miernika elektrycznego. Jeżeli napięcie przy podłączeniu na wyłączonym silniku będzie niższe niż 12,5 V, oznacza, że proces wyładowywania już się rozpoczął. Po włączeniu silnika przy prawidłowo działającym akumulatorze napięcie elektryczne nie powinno spaść poniżej 10 V. Następnie warto przetestować napięcie przy obciążeniu. Włącz długie światła i sprawdź, jak zachowuje się miernik. Jeśli napięcie delikatnie spada i zaraz powraca do wartości ok. 12,5–14 V, to znaczy, że akumulator działa prawidłowo.

Ciekawostki – badanie kwasu akumulatorowego

Akumulator składa się z celi, w których znajduje się kwas siarkowy dzięki czemu następuje przewodzenie prądu. Wystarczy uszkodzenie jednej z celi i następuje brak przewodzenia prądu i cóż akumulator nadaje się jedynie do całkowitej wymiany na nowy.

Badanie sprawności cel w akumulatorze – poziom płynu znajdujący się na czerwonej linii oznacza uszkodzoną celę i brak przewodzenia prądu

Polecane artykuły:

http://amazingdesign.com.pl/pasek-klinowy-piszczy-przyczynynaprawa/

http://amazingdesign.com.pl/zrobic-zagotuje-sie-plyn-chlodnicy/

http://amazingdesign.com.pl/leasing-a-kredyt-warunki-zakupu-auta/

http://amazingdesign.com.pl/serwis-auta-leasingu/

http://amazingdesign.com.pl/auta-wyprzedaz-rocznika-w-praktyce/

http://amazingdesign.com.pl/spadek-jak-zalatwic-formalnosci-w-sadzie/

http://amazingdesign.com.pl/polisa-na-zycie-warunki-ubezpieczenia/

http://amazingdesign.com.pl/ubezpieczenie-oc/http://amazingdesign.com.pl/co-oznaczaja-lampki-na-desce-rozdzielczej-w-aucie/

http://amazingdesign.com.pl/oc-w-podrozy-analiza-firm-ubezpieczeniowych/

 

PROPONOWANE WPISY


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *