ZADZWOŃPORTFOLIO

CUDA Z NICI W MUZEUM WŁÓKIENNICTWA W ŁODZI Polska

CUDA Z NICI W Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w tzw. Białej Fabryce możesz zobaczyć jak wyglądał początek tworzenia tkanin.

CZYM DOJECHAĆ DO MUZEUM WŁÓKIENNICTWA W ŁODZI?

Podróż PKP trasa Białystok-Łódź : wysiadka przystanek Łódź Widzew. Wychodząc z Dworca PKP widzę jakiś przystanek autobusowy, pętlę autobusową oraz postój taxi. Sprawdzam cennik taxi i przecieram oczy ze zdziwienia bo po raz pierwszy nie rozumiem cennika za usługę.

CENNIK TAXI Łódź Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Podane są dwie stawki Przedsiębiorcy / Maksymalne. Na moje pytanie czy może mi Pan wyjaśnić o co chodzi z tymi grupami bo nie mam pojęcia ile w efekcie zapłacę za start i ile będę miała do zapłacenia za km. Odpowiedź kierowcy „tego Pani nie odpowiem to jest ustalone odgórnie przez korporację ale my jeździmy po tej stawce przedsiębiorcy”. Odpowiedź kierowcy jakoś mnie nie przekonała.  Jestem zdania, że taryfikator usług powinien być jasny i oczywisty dla kursanta.

W takim razie postanowiłam autobusem dojechać do centrum. OK tylko którym- patrzę na rozpiskę przystanku na jednym z przystanków nie ma żadnej informacji. Podchodzę do kierowcy autobusu chwila moment i okazuje się że najpierw powinnam podjechać z nim kilka przystanków linią nr 69 A  a następnie przesiadam się na linię nr 3 i wysiadam na przystanku CZERWONA i jestem dosłownie pod Białą Fabryką, czyli pod samym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

rozkład autobusów łódź Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

przystanek czerwona łódź Muzeum Włokiennictwa w łodzi Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Budynek jak sama nazwa mówi wygląda jak biała fabryka.

JAK DOJECHAĆ AUTEM?

Pierwszym pomieszczeniem do którego trafiłam były Maszyny w Ruchu dla dzieci to niezwykłe doznanie widzieć kubatury tak dużych maszyn i słyszeć odgłos ich pracy w ruchu- a właśnie w takim szybkim tempie pracy tworzyły one tkaniny. Przechodząc do drugiego budynku byłam świadkiem ekspozycji maszyn, każdego dorosłego jak i dziecko przyciągał wzrok jednej z nich z kolorowymi nićmi

Muzeum Włokiennictwa w Łodzi, Biała Faryka atrakcje od środka Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Jesteśmy przyzwyczajeni do gotowych już szpulek nici ale czy zdają sobie dzieci sprawę z tego jak te kolorowe szpulki powstały czy też że ubranie w które jest ubrane powstało właśnie z takiej sterty nici. Jedynie żałowałam że nie można było zobaczyć pracy tych maszyn w ruchu- cóż maszyny lata już swoje mają i muzeum musi zwracać uwagę na ich eksploatacje w końcu są one już zabytkiem.

Przyznaję bez bicia nie jestem zwolenniczką wystaw. Może taki mały uraz z dzieciństwa, przez co kojarzy mi się że eksponaty muzealne są nudne a oglądanie wystawowych dzieł trwa godziny. W tym przypadku to mylne pojęcie, gdy trafiłam na wystawę prac różnych twórców i każda ekspozycja przedstawiała jakieś cudo z nici. Okazało się, że pomimo tego, że zawsze starałam się uciekać od wszelkich wystaw okazało się, że najwięcej czasu spędziłam oglądając tą wystawę i czytając opisy jak twórca ją nazwał. Sztuką oprócz nadania pracy ciekawego tytułu jest również wymyślenie abstrakcyjnej nazwy jak: „Nic”, „Zawsze może być inaczej”, czy też „Wylało się”…
W przypadku niektórych prac można by było mieć wrażenie, że nic one nie znaczą że każdy mógłby coś takiego wymyślić, ale jak się głębiej w daną pracę wgryzałam okazywało się, że jednak ten artysta który wpadł na tak banalny pomysł też musiał na niego wpaść- prawda? Jedna z prac przypomniała mi jak gdy byłam w podstawówce na lekcji techniki wykonywaliśmy z nici dywany i jak zobaczyłam tą pracę od razu pomyślałam sobie Czy Ci zwiedzający zdają sobie sprawę ile czasu zajęło artyście wykonanie tego dzieła sztuki?

Jak dla mnie jest to dosłownie Cudo wykonane z nici.

cuda z nici łódź Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Teraz czekam, aż pojawią się jakieś warsztaty dla dzieci żeby móc ponownie odwiedzić to miejsce z moim wnikliwym okiem i aparatem…

Jedną z atrakcji jest sama słynna ulica Piotrkowska której nie można nie zwiedzić co się na niej dzieje będąc w Łodzi.

Tylko jak dostać się na PIOTROWSKA STREET?

Z przystanku CZERWONA  wsiadam w linię nr 6, podjeżdżam kilka przystanków i chwila moment znajduje się w Centrum życia Łodzi czyli na ulicy Piotrkowskiej.

jak dojechac na piotrkowska w łódzi tramwajem Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

przystanek piotrkowaska w łódzi Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

gdzie znajduje się piotrkowska w łódzi Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Plac wolności piotrkowska w łódzi Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Ulica Piotrkowska jest najdłuższą ulicą Łodzi jej trasa na wyprawę pieszą liczy ponad 4 km na jej końcu mieści się Plac Wolności. Gdy tylko stawiałam pierwsze kroki na ulicy co chwila mijali mnie ludzie jadący na rowerze. Przy ulicy stoją ryksze, którzy zajmują się przewożeniem turystów. Stanowi to  ich główne źródło utrzymania. Ryksze nie są napędzane mechanicznie a siłą fizyczną -panowie kursują w obie strony żwawo pedałując pokonując kilkaset km dziennie. Ten sposób lokomocji stanowi jedną z atrakcji szczególnie porą wieczorową kiedy ulica jest pięknie oświetlona i nasycona romantycznym klimatem. Koszt usługi, aż trudno uwierzyć ponieważ wynosi 5zł od osoby za przejażdżkę w jedną stronę. Wielu turystów boi się korzystać z takiej usługi. Wcale się im nie dziwię, aż mi samej trudno było uwierzyć w cenę sługi za taki wysiłek.

rowerowa riksza łódź, czym podróżować po łodzi, atrakcje w łodzi dla turystów Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Ryksza Piotrkowska Łódź Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

I  w taki sposób kończę swoją jednodniową podróż po Łodzi, ale na pewno jeszcze tutaj wrócę 🙂

PROPONOWANE WPISY


Comments

  1. Magnificent web site. Plenty of useful info here. I’m sending it to some
    friends ans also sharing in delicious. And certainly,
    thank you on your sweat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *