ZADZWOŃPORTFOLIO

JAKI WYBRAĆ OLEJ DO SILNIKA Przygotowanie do podróży

JAKI WYBRAĆ OLEJ DO SILNIKA?

Silnik to bez najmniejszych wątpliwości serce  auta dlatego też jego stan zależy min od tego jak o niego zadbasz. Wg zaleceń producenta co roku należy wymieniać olej silnikowy i tutaj pojawia się pytanie na jaki. Marka nie ma znaczenia to czy będzie on tańszy czy droższy natomiast istotną kwestią jest lepkość oleju. Nie będę ukrywać bez względu na to że niby diesel niby mniej pali ja jestem zwolenniczką aut na benzynę.

Jeżeli chodzi eksploatację w naszych krajowych warunkach najczęściej używanym olejem jest ten o lepkości 5W30. Dlaczego? Może z tego względu, że jest odporny na wysokie temperatury, dzięki czemu nie odkłada się w postaci nagaru na wewnętrznych częściach silnika. Osadzanie się nagarów powoduje przyśpieszenie zużycia oleju. Dzięki odpowiedniej lepkości jest wystarczająco płynny w niskich temperaturach i znacznie ułatwia to uruchomienie silnika.

Ale jaki wybrać olej- syntetyczny czy mineralny? Olej syntetyczny przy długotrwałym stosowaniu oraz starzeniem się auta powoduje osadzanie się nagarów.

UWAGA !!! 

Jeżeli dotychczas stosowałaś olej syntetyczny i nagle żeby przypadkiem nie skusiło Ciebie aby zastosować teraz olej mineralny żeby powstrzymać osadzenie się nagarów. Olej mineralny oczywiście wyeliminuje nagary ale spowoduje o wiele cięższy problem, którym będzie WYCIEK OLEJU. Zaczniesz jeździć po mechanikach z przerażeniem że masz poważną usterkę, mechanicy będą kombinować o co chodzi, co jest przyczyną usterki. A tutaj okaże się że to jest Twój ewidentny błąd. Estetyka estetyką, ale olej to nie paliwo że nie ważne czy zatankujesz Pb95 czy Pb98.

Dlatego też przestrzegam żebyś potem nie miała palpitacji serca co zrobić, bo czym będziesz się poruszać jak Twoje ukochane maleństwo na czterech kółkach będzie kapało niczym woda z kranu gdy pęknie uszczelka.

 

PROPONOWANE WPISY


Comments

  1. Trafnie opisana uwaga odnośnie niemieszania ze sobą różnych typów olejów. Rozbawiło mnie to jak to ująłeś w tym fragmencie „Dlatego też przestrzegam żebyś potem nie miała palpitacji serca co zrobić, bo czym będziesz się poruszać jak Twoje ukochane maleństwo na czterech kółkach będzie kapało niczym woda z kranu gdy pęknie uszczelka.” Na pewno to zapamiętam. Infografika ciekawa, ale przydałby się lepszy opis. Tu http://oleje-silnikowe.com.pl/poradniki/zwracac-uwage-przy-kupnie-oleju-samochodowego-sposob-dobrac-olej-silnikowy-samochodu/ znalazłem obszerniejszy opis rodzajów olejów.

  2. Czasem ciężko jest dobrać olej do silnika, raz miałem takie problem. Kupiłem okazyjnie bardzo tanio samochód bez przejść, że tak powiem, ale nie miał instrukcji, więc nie wiedziałem jaki olej mam lać. Na silniku nie było też zawieszki, nic. Szukając jakichś informacji na necie trafiłem na narzędzie internetowe Shell Lube Match, dostępne jest na stronie shella. Aplikacja o dziwo była dosyć prosta w obsłudze, kilka kliknięć, podałem parę informacji o pojeździe i program podał mi w wynikach, jaki olej pod mój silnik będzie optymalny. Uwzględniło mi też to jak często powinienem dany olej wymieniać by zachował swoje właściwości.
    Przydało mi się, jeżdżę na oleju z tej aplikacji i jest okej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *