ZADZWOŃPORTFOLIO

KOPALNIA SOLI WIELICZKA-ŚWIAT WYKUTY Z SOLI Polska

KOPALNIA SOLI WIELICZKA jedno z najbardziej niesamowitych miejsc które zostało na polskiej ziemi stworzone przez naturę. Powiem Ci w jaki sposób dysponując niewielkim budżetem dostać się w to miejsce.

JAK DOJECHAĆ DO KOPALNIA SOLI WIELICZKA?

trasa kraków-wieliczka Amazing Design Katarzna Grycuk amazingdesign.com.pl

Wejście do wieliczki Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Lipiec, Sierpień to miesiące cieszące się szczególnym zainteresowaniem zarówno dla rodaków jak i obcokrajowców na zwiedzanie o czym min świadczą 2 kolejki równolegle biegnące do kas biletowych. Jedna z nich dla turystów oczekujących na przewodnika w języku polskim, zaś druga na przewodnika w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim, hiszpańskim.

przewodnicy obcojęzyczni Kopalni Soli Wieliczka

I ja postanowiłam zwiedzić to sanktuarium soli.

Ze słonecznego Białegostoku trafiłam do deszczowego Krakowa. W prognozie pogody zapowiadano ewentualne delikatne opady deszczu, no cóż zamiast małej mżawki trafiłam na cieknące niebo – deszcz lał dosłownie jakby ktoś otworzy kurek z wodą. Na pierwszy dzień zwiedzania miałam zaplanowaną Kopalnię soli w Wieliczce. Wychodząc z Dworca Głównego PKP od strony galerii handlowej dość szybko złapałam busa jadącego w kierunku Wieliczki. Oprócz niego w tym kierunku jeździ również bezpośrednio pod Wieliczkę autobus komunikacji miejskiej linii 304.

Widząc co się dzieje w mieście nie tylko ja wpadłam na ten pomysł. Jeżeli jest sezon turystyczny i leje ulewa, a turysta nie zwiedzał jeszcze Wieliczki to oczywiście teraz ma ją w planach. Do budynku prowadzą dwa wejścia jedne dla grup zorganizowanych, a drugie do kas dla turystów indywidualnych.

Godzina stania w kolejce i przechodzisz dalej już zachwycona o zaraz wejdę, a tutaj co się okazuje? To jeszcze nie koniec stania czeka Ciebie jeszcze druga takiej samej długości kolejka.

kiedy najlepiej zwiedzać kopalnię soli wieliczka aby uniknąć kolejek, atrakcje kraków Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

2h stania w kolejce do kasy biletowej za mną i na reszcie jestem przy kasie. Kupuję bilet i zaraz otrzymuję zestaw słuchawkowy. Wg instrukcji przewodnika ustawiam na odpowiedni kanał dzięki czemu idealne będę wszystko słyszała o czym opowiada przewodnik. Otwierają się drzwi i wszyscy jesteśmy przekonani że zjedziemy na dół windą, a tutaj się okazuje że czeka nas kilka pięter marszu drewnianymi schodami w dół szybu. Na początku dzieci z radością liczyły ilość schodów jakie pokonywaliśmy schodząc w dół, w którymś momencie miny im zbladły i przestały liczyć. Nikt z nasz nie był przygotowany na takie długą podróż w dół. W końcu jesteśmy na dole.

Komora Probona Wieliczka Amazing Design Katarzyna Grycuk
Szyb Daniłowicza Kopalnia Soli Wielicka Amazing Design Katarzyna Grycuk

Na dole znajduje się szereg pomieszczeń, korytarzy z figurkami przedstawiającymi górników, zaprzęgi konne ciągnące wózki z solą. Zatrzymujemy się przy KOMORZE JANOWICE.

Znasz legendę związaną z powstaniem KOPALNI SOLI W WIELICZCE?

Według legendy, gdy polski książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy poprosił o rękę węgierskiej królewny Kingi, ta zwróciła się do swego ojca, aby w posagu nie dawano jej złota i kosztowności, gdyż niosą za sobą pot i łzy ludzkie. Nie chciała też służby, bo ta jej zdaniem była znamieniem pychy. Życzyła sobie tylko jednego skarbu – soli, którą chciała dać swej przyszłej ojczyźnie. Król Węgier podarował jej więc najbogatszą kopalnię Siedmiogrodu w Marmarosz. Kinga, biorąc ją w posiadanie, wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień, zaś w drodze do kraju swego męża zabrała ze sobą doświadczonych górników węgierskich. W Polsce kazała im szukać soli, którą oczywiście znaleźli.

Solna rzeźba Świętej Kingi i górników w kopalni soli w Wieliczce ilustrująca legendę o pierścieniu Świętej Kingi.

Miłosna Historia Moment Wręczenia Pierścionka zaręczynoweg św Kindze przez górnika

KAPLICA ŚW KINGI

Kaplica znajduje się 101 metrów pod ziemią i jest jedną z największych atrakcji wielickiej kopalni. Posadzka jest wyrzeźbiona w jednolitej solnej bryle, a żyrandole sporządzone są z solnych kryształów. W kaplicy znajdują się płaskorzeźby ilustrujące wydarzenia z kart Nowego Testamentu m.in. Ucieczka do EgiptuDwunastoletni Chrystus nauczający w świątyniOstatnia Wieczerza i ponad stuletnia szopka. Ołtarz główny dłuta górnika Józefa Markowskiego składa się z rzeźby głównej św. Kingi oraz dwóch bocznych św. Józefa oraz św. Klemensa.

atrakcje w krakowie kaplica w kopalni soli Wieliczka Amazing design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Dla dzieci jedną  większych frajdą jest min tunel, którego ściany są całe wykonane z soli którą można organoleptycznie zbadać (języczkiem polizać). Wszyscy turyści bez względu mały czy duży próbują solnych ścian. Niektóre z nich wyglądają jakby były to była zamarznięta woda, a to najprawdziwsza sól.

sól Wieliczka Amazing Design Katarzyna Grycuk amazinggdesign.com.pl

korytarsz z soli, atrakcje dla dzieci Kraków Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

 

Kopalnia czynna jest do zwiedzania w godzinach:

godziny zwiedzania kopalni soli wieliczka Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Jeżeli masz możliwość to skorzystać ze zwiedzania po godzinie 18 po 1 unikniesz stania gigantycznej kolejce, a dodatkowo będziesz mógł taniej kupić bilet na ostatnie wejście.

Do zejścia w dół zabierz ze sobą minimum rzeczy, zwiedzanie zajmie ci minimum 3h chodzenia. Jeżeli jesteś z dziećmi pamiętaj o napojach i czymś do jedzenia- w trakcie jest jedna przewidziana krótka przerwa na toaletę i przekąszenie czegoś. Oczywiście jest sklepik w podziemiach, ale i też spora do niego kolejka- po chipsy, cole, i drobne przekąski- ale też w nie małych cenach.

Możesz wykupić bilet do zwiedzania jedynie z przewodnikiem – jak zejdziesz na dół i zobaczysz ile jest korytarzy i pomieszczeń to sam na własne oczy przekonasz się że nie miałbyś pojęcia gdzie dalej masz iść.

Na koniec zwiedzania oddajesz zestaw słuchawkowy i masz czas wolny dla siebie – w tym czasie będąc z dziećmi możesz pójść do przygotowanej sali zabaw, ale w tym momencie przypuszczam, że o wiele bardziej zainteresuje Ciebie rodzinny posiłek w restauracji po tylu godzinach krążenia po różnych schodach.

FINISH: w tym miejscu marzysz chyba już tylko o tym aby tym razem wjechać windą w górę  wyjść z budynku. Zanim znajdziesz się jednak w windzie trzeba ok. 2 km szlakiem korytarzy do niej jeszcze dojść.

Jeżeli planujesz z małym dzieckiem zwiedzać to przygotuj tatusia na noszenie na baranach- kilkuletnie dziecko nie jest wstanie przejść całego tego kolosalnego budynku o własnych siłach. Przez pierwsze 2 h jesteś zafascynowany miejscem następnie już zmęczony samych chodzeniem, a szczególnie czekaniem żeby móc już wejść do następnego pomieszczenia, a musicie czekać aż inna grupa z niego wyjdzie żebyście wy mogli wejść. Przewodnik ma 3 min czasu na opowiedzenie o danym jednym pomieszczeniu, a zwiedzacie ponad 20 unikatowych komór.

pomieszczenia wieliczzka

TAJEMNICA WIELKIEJ KOPALNI- TRASA TURYSTYCZNA

TAJEMNICA WIELKIEJ KOPALNI- TRASA GÓRNICZA

atrakcje dla dzieci kraków, Kopalnia Soli Wieliczka, o której godzinie najlepiej zwiedzać wieliczkę Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

 

 

 

PROPONOWANE WPISY


Comments

 1. Greetings from Los angeles! I’m bored to tears
  at work so I decided to check out your site on my
  iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here
  and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at
  how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G
  .. Anyhow, excellent site!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *