ZadzwońRezerwacja

LEASING A KREDYT – WARUNKI ZAKUPU AUTA CZY TO SIĘ OPŁACA

Leasing czy kredyt co powinieneś wiedzieć gdy zdecydujesz się na zakup auta za pomocą jednego z tych wariantów. Gdy już masz upatrzony model auta przychodzi czas na zapoznanie się z warunkami jego zakupu: gotówka, kredyt czy leasing. Gdy handlowiec prezentuje ofertę to oczywiście kusi niskimi ratami w ofercie.

WYBIERAJĄC ZAKUP AUTA W KREDYCIE BĄDŹ LEASINGU POWINIENEŚ ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ NA:

  • Czy handlowiec w ofercie prezentuje ceny netto czy brutto

Oferty w prezentacji kredytów podawane są już w kwotach brutto, natomiast oferty na leasing prezentowane są jako oferty netto które musisz pomnożyć przez samodzielnie dodając VAT (*1,23) aby poznać w efekcie faktyczną ratę miesięczną leasingu czy też rzeczywistą wartość wykupu auta

  • Jaka kwota uwzględniana jest przy wpłacie wstępnej

Na początku oferty handlowcy zadają pytanie jaką kwotę wstępną byłaby Pani/Pan wstanie wpłacić. W ukrytych ofertach możesz nawet nie dokonywać żadnego wkładu własnego i jedynie pozornie wpłacać po parę złotych więcej ale w efekcie kredyt bądź leasing kosztuje nas dwa razy więcej

  • Wysokość oprocentowania kredytu

Każdy kredyt ma swoje oprocentowanie nie ma nic za darmo jedynie kalkulacja w ofercie może być w taki sposób przez system handlowca cwanie zrobiona że ty nie znając się na warunkach kredytu bo nigdy go nie brałeś nie wiesz o tym. W poniższych ofertach tylko jeden z dealerów przedstawił w ofercie wprost oprocentowanie roczne zawieranej pożyczki.

  • Opłata przygotowawcza

Nie dla każdego wiadomym jest to że firmy za to że przygotowały dla niego ofertę kredytu czy też leasingu pobierająca to OPŁATĘ PRZYGOTOWAWCZĄ / OPŁATĘ OPERACYJNĄ tylko niektórym dealerom gdzieś ona czasami w ukryciu ginie.

  • Odsetki

Wszystkie produkty brane możne w systemie ratalnym za sam spłaty w ratach mają naliczone odsetki nie ma czemu tu się dziwić w końcu nie ma nic za darmo.

  • Pakiet ubezpieczenia (OC+NNW+AC)

I w tym miejscu szczególna uwaga przy kredycie czy leasingu to nie ty wybierasz firmę w której będzie wykupione ubezpieczenie samochodu tylko firma kredytowa, firma leasingowa. Nie wiem czy sobie z tego zdajesz sprawę ale dopóki nie spłacisz wszystkich rat auta łącznie z kwotą wykupu auto nie należy do ciebie. W jednym i drugim przypadku musisz dokonać zakupu pełnego pakietu ubezpieczyciela. Pod względem ubezpieczenia różni się to jedynie tym że w przypadku auta w kredycie ty jesteś wpisany jako kredytobiorca i na ciebie zawierane jest ubezpieczenie. Natomiast jako leasingobiorca to w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel firmy i ubezpieczający wpisana jest firma leasingująca. Co to oznacza dla Ciebie? Ty opłacasz roczną stawkę ubezpieczenia auta tym samym myśląc że nabywasz stawki ubezpieczenia OC i AC i zbierasz zniżki albo też że masz już uzbierane 60% i zapłacisz niską składkę za ubezpieczenie a w tym przypadku jesteś w błędzie ponieważ ubezpieczenie nie będzie zawarte na ciebie, ale ty jako tak czy siak będziesz musiał za nie zapłacić ale tej kwoty już w ofercie handlowiec ci nie przedstawi jedynie w momencie gdy zadasz mu wprost pytanie kto pokrywa koszty. Jeżeli masz dotychczas wypracowane zniżki to w przypadku leasingu i braku ciągłości ubezpieczenia auta na siebie tracisz zniżki które dotychczas wypracowałeś w jednej firmie po 24 miesiącach  w drugiej np. po 36 miesiącach braku kontynuacji ubezpieczenia Bonus Malus. Kiedyś w niektórych firmach mogłeś pokazać ksero Policy OC albo  podpisać oświadczenie że użytkowałeś dane auto i byłeś bezkolizyjnym kierowcą obecnie już tak nie ma wszystkie firmy ubezpieczeniowe sprawdzają stan zniżek w UFG .

  • Ubezpieczenie GAP/RTI

Ubezpieczenie to chroni Ciebie na wypadek śmierci, niezdolności do pracy, poważnego zachorowania, na wypadek utraty źródła dochodu które zabezpiecza leasingodawcę w przypadku zajścia nieszczęśliwego zdarzenia uniemożliwiającego mu opłatę rat zgodnie z warunkami umowy. W tym miejscu musisz brać pod uwagę to że dokupując ten wariant ubezpieczenia w przypadku utraty dochodu ubezpieczyciel pokryje za Ciebie składki 3-6 rat ubezpieczeniowych zgodnie z Ogólnymi Warunkami firmy ubezpieczeniowej z którą za pośrednictwem dealera podpiszesz umowę. Co najciekawsze gdy wypytywałam się handlowców o taki produkt to tylko jeden dealer powiedział mi, że ma taki produkt dostępny do wykupienia dla klienta w swojej ofercie i miesięczny koszt takiej ochrony wynosi 35 PLN brutto. W przypadku pozostałych niektórzy owszem posiadali go ale jako np. usługę dodatkową z oznaczeniem GAP (dla osoby która pierwszy raz w życiu rozpoczyna działalność i nie ma pojęcia na temat ubezpieczeń sam skrót nic nie mówi, nawet Google ci nie podpowie o on oznacza, a na ofercie handlowej nie ma żadnej informacji /oznaczenia co on oznacza- dla klienta mówi to jedno on chyba nie jest mi w żaden sposób potrzebny skoro nikt mi nic na ten temat nie powiedział przy przedstawieniu oferty).

Ubezpieczenie od kradzieży auta zapewnia Ci jedynie ubezpieczyciel w AC.

  • Serwis

Jednym z obowiązków użytkownika auta leasingowego jest wykonywanie przeglądów serwisowych. Co jaki czas wykonuje się przegląd serwisowy? Każda marka ma odgórne restrykcje narzucone odgórnie przez producenta które informują o terminie wykonywania obowiązkowych przeglądów serwisowych, aby auto objęte było gwarancją serwisową. W przypadków aut leasingowych terminowe serwisowanie jest koniecznością jaką musi wykonywać klient  zgodnie z umową serwisową. U jednego producenta przy danych modelach auta musisz zgłaszać się na serwisowanie co 15.000 km, a drugiego 30.000 km bądź po roku od ostatniego przeglądu  w zależności co będzie pierwsze u trzeciego w jeszcze innym modelu auta co 60.000 km bądź rok czasu i tak samo w zależności co będzie pierwsze. Może się okazać że pokonujesz bardzo dużo km autem i serwis będziesz musiał odwiedzić dwa razy. Oczywiście przeglądy serwisowe musisz opłacać z własnej kieszeni. Oczywiście w ofercie nikt klientowi nie podaje takich informacji klient dowiaduje się o tym  tego nie mówi przy podjęciu decyzji i może jedynie przeczytać w umowie kredytowej.  Zwróć też uwagę w umowie leasingowej czy nie masz ograniczenia km w serwisowaniu auta. Może się okazać że leasingodawca w umowie zawrze informacje że użytkownikowi przysługuje tylko jedno serwisowanie auta w umowie w ciągu roku.

Zwróć uwagę czy narzucono Ci w umowie odgórnie kwotę serwisowania za którą masz zapłacić. (w artykule „Czego nie wiesz o serwisowaniu w ASO a powinieneś”).

  • Kwota wykupu auta

Handlowcy kuszą ofertą leasingu a pojeździ Pan/Pani 3 lata a potem wymieni sobie auto na nowe i nie będzie trzeba wpłacać kwoty wykupu auta, te auto można zostawić i wymienić na inne. Ok tylko komu się w efekcie opłaca? Jedynie firmie leasingowej ponieważ ona po pierwsze leasingobiorca spłacił prawie całą wartość auta a po drugie może jeszcze odkupić niby od klienta auto ale za śmieszne pieniądze. Dodatkowo każdy wie że auto wystarczy żeby wyjechało z salonu i w pierwszych trzech latach strasznie traci na wartości. Np. biorąc pod uwagę jedną z symulacji to przy wartości auta w cenie 45 590 brutto w leasingu, klient finalnie wpłaca w ciągu 3 lat 25 707 PLN brutto, a kwota odkupu auta to 28 545zł. Finalna wartość auta po leasingu 54 252 PLN brutto. Jeżeli klient nie zdecyduje się na wykup auta to dla leasingodawcy  to czysty zysk bierze w posiadanie nowe 3 letnie auto na którym leasingodawca zarobił na ponad 8000 PLN na kosztach kredytowych a dodatkowo może dalej te auto sprzedać i sam ustalić cenę za ile je sprzeda wiadomo że nie wystawi za kwotę 28000 PLN  tysięcy a spokojnie np.  35 000 PLN a i tak znajdzie od ręki kupca na serwisowane auto, a szczególnie jak jeszcze ma niski przebieg to w ogóle bajka. I w ten sposób leasingodawca osiąga podwójny zysk.

kredyt czy leasing skodaToyota warunki sprzedaży auta w kredyt leasing Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

volkswagen warunki zakupu kredyt leasing auto Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Peugeot warunki zakupu kredyt i leasung auto Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

PROPONOWANE WPISY


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *