ZADZWOŃPORTFOLIO

MORSKIE OKO CZYLI PERSKIE OKO W ZAKOPANYM Polska

MORSKIE OKO CZYLI PERSKIE OKO W ZAKOPANYM

Każdy rejon w naszym kraju słynie z jakiegoś szczególnego miejsca, który jest oblegany przez turystów: Podlasie, a właściwie Białowieża z Żubrów. Trójmiasto z piaszczystych plaż, słynnego mola w Sopocie, Statków przycumowanych w porcie Gdynia, czy muzeum MIR. Kraków ze Smoka Wawelskiego, Wieliczka z Kopalni Soli, a Zakopane z Krupówek i jednego z cudu jakim jest Morskie Oko.

Miejsca tego nie można w żaden inny sposób nazwać niż cudem.

MORSKIE OKO jest jeziorem pochodzenia polodowcowego i ma powierzchnię 35 h a największa głębokość to 51 m. Woda jest bardzo przejrzysta, dlatego też dawniej nazywana była Rybim Stawem ze względu na naturalne zarybienie jeziora, a to stanowi bardzo rzadkie zjawisko.
TRASA ZAKOPANE- MORSKIE OKO Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

 

czas-krakow-zakopane-pkp

http://www.szwagropol.pl/pl/linie-autobusowe/rozklad-jazdy/?przystanekPoczatkowy=5&przystanekKoncowy=15

8:45-10.52  czas 2:07

PKP koszt wynosi 25,00

Szwargopol koszt 17,00

Możesz też dojechać Polski Bus http://www.polskibus.com/pl/index.htm w tym przypadku cena jest zmienna im wcześniej wykupisz bilet tym taniej zapłacisz za przejazd.

Plusy-Minusy

Analizując wg rozkładu jazdy ile czasu trwa dojechanie z Krakowa do Zakopanego na pierwszy rzut oka wychodzi, że pokonanie jej autokarami jest najkorzystniejsze. Z jednej perspektywy owszem ponieważ możesz kupić bilet za parę złotych, natomiast pamiętaj że drogami jeździ również wielu turystów autami i licz się z tym że wg rozkładu jazdy autokaru niby powinieneś być na dworcu wg zaplanowanego rozkładu jazdy ale nikt ci tego nie zagwarantuje.

Pamiętam jak pierwszy raz wsiadłam do autokaru nie znając rozkładu jazdy i zapytałam się kierowcy ile mniej więcej czasu jedzie się do Zakopanego- otrzymałam odpowiedź „Bóg jeden wie”.

Gdy zajechaliśmy na Dworzec PKS w Zakopanym powinniśmy być na 11 a w efekcie byliśmy na miejscu o 11:45.

Po drodze było widać że bardzo dużo kwater prywatnych mających wywieszone ogłoszenia, że wynajmie pokój w Białym Dunajcu.

Wolne pokoje w szczycie sezonu wynikały z tego, że mogłeś mieć do pokonania 2km drogi a spędziłeś w efekcie godzinę/ dwie stojąc w korku.

Czas dojazdu PKP http://rozklad-pkp.pl jest ściśle określony- wiesz, że o tej wyjeżdżasz i na tą masz przyjechać i tak jest jedynie minus to te 3,5 h podróży- a wynika to z tego że jedziesz torami do przodu nagle pociąg cofa się i zmienia tory- gdy pierwszy raz jedziesz i jesteś w nieświadomości o co chodzi to dosłownie głupiejesz.

Podróż Białystok- Zakopane = 600 km – sprawdź jak ile możesz zaoszczędzić w kalkulatorze lpg.

DOJAZD DO MORSKIEGO OKA AUTEM

Mimo stosunkowo niewielkiej odległości, czy dojeżdżasz z Krakowa, Nowego Targu, Białego Dunajca, czy innej okolicznej miejscowości popularnej wśród turystów dojazd do Zakopanego w sezonie letnim może zająć Ci naprawdę sporo czasu. Jeżeli chcesz jechać samochodem i podróżujesz z rodziną to zastanów się najpierw na co się piszesz. Główny problemem problem jaki ciebie spotka jest znalezienie miejsca na parkingu w Palenicy, a parking na miejscu jest naprawdę mały. Możesz myśleć e tam przecież wcześnie jadę to kto o tej godzinie też będzie na miejscu a tutaj przeżywasz zaskoczenie bo nie tylko ty sobie o tym pomyślałeś, a potem nie masz gdzie zaparkować. Cofasz się i myślisz że w takim razie staniesz na poboczu. Spokojnie nie tylko ty tak sobie myślisz. Droga jest strasznie wąska, a jeszcze manewrowanie i zakręcanie na niej naprawdę to ciężka sprawa. Mówię ci od razu Good Luck.

Jeżeli przyjechałeś do Zakopanego autem najlepiej pozostaw je na parkingu w Zakopanym, a do Palenicy pojedź jednym z busów prywatnych kursujących spod dworca PKP koszt za przewiezienie to 10 zł od osoby. Jeżeli podróżujesz z dzieckiem do 4 roku życia to kierowca pozwoli ci posadzić dziecko na kolanach i za jego bilet nie zapłacisz (kierowcy nie każdą pokazywać żadnego dokumentu odnośnie wieku dziecka).

Na którym przystanku wsiąść do busa?

Radzę wsiąść z Dworca PKP, w tym miejscu jest przystanek startu i kierowcy mało kiedy zatrzymują się po drodze żeby jeszcze zabrać jakiś pasażerów. Dworzec jest dla nich głównie miejscem, w którym zabierają ze sobą komplet pasażerów. Owszem czasami nie mają kompletu, bądź chcą więcej zarobić i mają jeszcze wolne miejsca stojące to zatrzymują się dobierają dodatkowo osoby, ale licz się z tym że spędzisz podróż na stojąco w ścisku, a stawkę za podróż zapłacisz taką samą jak za miejsce siedzące.

czym dojechać z zakopanego NAD MORSKIE OKO instrukcje dla turystów Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

ile kosztuje BILET WSTĘPU do tatrzańskiego parku narodowego morskie oko Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

DROGA Z PALENICY BIAŁCZAŃSKIEJ

Kiedy już dotrzesz do Palenicy Białczańskiej trzeba zostawić samochód lub opuścić busa i resztę drogi nad Morskie Oko pokonać pieszo lub możesz zdecydować się na przejażdżkę wozem pokonując 8 km drogą asfaltową prowadzącą wśród lasów. Jeżeli jesteś zdrową, młodą osobą, masz chodź trochę kondycji to miej litość dla tych stworzeń. Pomyśl jak 20 osób wsiądzie do wozu to jakie dla tych zwierząt jest obciążenie. Czy masz sumienie?

Z mojego punktu widzenia dorożki te oczywiście powinny być dostępne dla turystów ale dla małych dzieci które faktycznie mało które jest w stanie pokonać taką drogę pieszo, dla starszych ludzi, osób niepełnosprawnych czy które mają problemy z chodzeniem daje im możliwość pokonania tej odległości- z parkingu są wstanie już powoli dojść/wjechać na metę.

Pokonanie odcinka pieszo zajmuje w kierunku Morskiego Oka 2:30h. Trasa jest dość łatwa, lekko wznosi się pod górę. Po drodze w dwóch miejscach stoją tojtoje. Pierwszych możesz spodziewać się parę minut od postoju dorożek, następne masz dopiero po 1:5h drogi 2 km od dojścia nad morskie oko.

ile kosztuje dojazd bryczką do morskiego oka, czym dotrzeć do morskiego oka zakopane Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Często turyści, gdy tylko przekraczają bramę drogi z Palenicy pierwszą myśl jaką mają to wjazd dorożką na górę. Decyzja ich jest spowodowana nie tyle tym że nie chce im się tyle czasu iść, ale bardzo wiele osób/rodzin spędza wspólnie rodzinne wakacje. 3h drogi na piechotę pod górę dla małego dziecka to jest naprawdę nie lada wyczyn. Jadąc wozem nie zobaczysz wielu niesamowitych widoków, jak np. ten, czy nie będziesz mógł zrobić sobie zdjęcia przy Wodogrzmotach Mickiewicza, które dla dzieci są wielką frajdą, czy też spróbować źródlanej górskiej wody płynącej strumykami.

OPŁATA A PRZEJAZD DOROŻKĄ POD GÓRĘ

Wjazd dorożką pod górę kosztuje 50 zł od osoby, dzieci do 4 roku życia mają przejazd darmowy (woźnicy biorą 4 dzieci na wóz w tym wieku za damo).

Przejazd dorożką trwa wiadomo połowę czasu mniej niż droga na pieszo.

Wybierając się z dzieckiem możesz pomyśleć o zabraniu wózka spacerowego  ten czas długiej podróży znacznie im to umili, przede wszystkim nie będą płakały że już nie dadzą rady iść.

DSC03231

droga do morskiego oka widoki Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Po godzinnym marszu miniesz Wodogrzmoty Mickiewicza, które usłyszysz z daleka huk wody spadającej na głazy w dole wodospadu  to dla Ciebie będzie znak- połowa drogi jest za tobą.

WODOGRZMOTY MICKIEWICZA

Skąd wzięła się ta naszywa? Mianowicie…

W miejscu, w którym woda pokonuje próg skalny, jakim Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki. Wodospady te nazwane zostały Wodogrzmotami z racji huku, jaki powoduje spadająca nimi woda, zwłaszcza po dużych opadach. Towarzystwo Tatrzańskie w 1891 roku nadało imię Adama Mickiewicza. Sam Mickiewicz nie był w żaden sposób związany z Tatrami ani z Podhalem, a nawet nigdy w tych rejonach nie był. W dramacie Konfederaci barscy występują wzmianki o Tatrach.

Od tego miejsca czeka Ciebie jeszcze trochę drogi, a zaraz zobaczysz znak rozgałęzienia dróg możesz dalej iść prosto asfaltową drogą, bądź skręcić w prawo i iść na skróty kamienną i bardziej męczącą drogą.

gdzie znajdują się wodogrzmoty mickiewicza, droga do morskiego oka Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

droga do morskeigo oka na skróty Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

tuż tuż od morskiego oka Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Następuje koniec jazdy teraz od tego miejsca masz 2km drogi tak czy siak na piechotę. Niedaleko stąd będzie miejsce punktu płatnych toalet, możliwość kupienia kręconego z automatu loda, czy też mrożonej kawy.

ile drogi do morskiego oka Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

morskie-oko

jak dotrzeć nad morskie oko w Zakopanym, czym dojechać nad morskie oko, atrakcje zakopane amazingdesign.com.pl

Pierwsze zdjęcie pięknego Morskiego Oka było robione o godzinie 16.30, a drugie zdjęcie zrobione jest ok godziny 18 widać jak już zaczyna od stron gór iść mgła. Oznacza że przyszedł czas na powrót. Inni turyści też wiedzą, że trzeba się ewakuować.  Możesz pokonać drogę powrotną na pieszo bądź skorzystać z wozu. Jeżeli zdecydujesz się na zjazd z górki to po pierwsze zapłacisz 30 zł od osoby. Po drugie miej ze sobą ciepłą bluzę z kapturem i długie spodnie w zanadrzu – tak, tak pomimo tego że w dzień była temperatura 30 stopni w słońcu i podróżowałeś w bluzce na ramionkach i krótkich spodenkach to powrót o godzinie 17-18 i zjeżdżając wozem zobaczysz i nie będzie ci gorąco. Nie tylko ty będziesz ciepło ubrany obok ciebie każdy będzie opatulony. Myślisz sobie, że to nie możliwe przecież ci ludzie stoją w krótkich spodenkach, bluzkach z krótkim rękawem. Mnie ostrzeżono dzień wcześniej żebym na powrót miała ze sobą coś do ubrania. Jechałam w bluzie i długich spodniach i wcale nie było mi ciepło najchętniej to wracałabym w kurtce.

W przeciwnym razie możesz jak wysiądziesz to pierwsze o czym będziesz myślał to kubku gorącej herbaty.

ile czasu trwa powrót z morskiego oka Amazing Design Katarzyna Grcyuk amazingdesign.cm.pl

SZLAKI TURYSTYCZNE DO MORSKIEGO OKA

Przejście wokół jeziora zajmuje około 1h. Możesz wybrać się w dłuższą wycieczkę na szlak niebieski prowadzący do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów – czas do 2h. Podobną ilość czasu zajmuje wycieczka żółtym szlakiem na Szpiglasową Przełęcz 2h.

Zupełnie innym rodzajem wędrówki jest szlak górski prowadzący z Morskiego Oka na Rysy (2 499 m n.p.m.). To najlepsze miejsce, z którego można zdobyć ten najwyższy szczyt Tatr Polskich. Trasa nie jest bardzo trudna, ale w samej końcówce trzeba się wspomóc łańcuchami i pokonania sporego wysiłku fizycznego. Droga w górę zajmuje około 4h, dodając do tego odpoczynki lub zejście do Chaty pod Rysami (schronisko po słowackiej stronie) trzeba liczyć na tą wycieczkę cały dzień. Pamiętaj, że pogoda w górach w ciągu dnia jest zmienna należy wziąć ciepłe i przeciwdeszczowe ubranie oraz coś do jedzenia i picia.

PS. PORADY Z PUNKTU TURYSTY:

Pamiętaj o zabraniu płaszczu przeciwdeszczowego – w tym miejscu jakim są góry parasolka będzie ci całkowicie zbyteczna. To nie jest miasto nie wytrzymasz całą drogę z trzymaniem parasolki w ręku.

Płaszcz przeciwdeszczowy najlepiej kup na dworcu, gdy będziesz już w Palenicy to licz się nie z podwójnymi lecz potrójnymi kosztami w porównaniu do cen tutaj na dole np. duży płaszcz przeciwdeszczowy na dworcu w Zakopanym kosztuje  6 zł w na morskim dokupienia za 20 zł.

W drogę ubezpiecz się w dużą ilość napojów z cukrem jak i wodę. Droga jest długa i tylko w 1 miejscu po drodze będzie punkt informacji turystycznej, że będziesz mógł kupić coś do picia, ale nie oczekuj dużej gamy produktów do wyboru.

 

PROPONOWANE WPISY


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *