ZADZWOŃPORTFOLIO

OC W PODRÓŻY- analiza firm ubezpieczeniowych Przygotowanie do podróży

OC W PODRÓŻY O TYM MUSISZ WIEDZIEĆ!

Czym jest ubezpieczenie OC?

Jest to obowiązkowe ubezpieczenie oznaczające odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu za szkody powstałe w związku z ruchem tego pojazdu. Zawierając umowę ubezpieczenia OC zwalniasz się z odpowiedzialności finansowej wobec osoby, której wyrządziłeś szkodę podczas wypadku prowadząc samochód. Za Ciebie Odpowiedzialność taką przejmuje ubezpieczyciel. Pamiętaj jednak, że odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona do 5 mln Euro na jedno zdarzenie w przypadku szkód na osobie i do 1 mln Euro na jedno zdarzenie w przypadku szkód w mieniu. Jeśli szkody będą wyższe będziesz musiał je pokryć z własnej kieszeni. Ubezpieczenie OC nie pokrywa szkód, które poniesiesz Ty sam w swoim aucie. Jeżeli chcesz ochronić swój pojazd przed szkodą powstałą z Twojej winy musisz zawrzeć ubezpieczenie auto-casco żeby dostać takie odszkodowanie.

Kiedy kupić ubezpieczenie OC?

Kupując nowy samochód masz obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jeśli kupujesz samochód używany to powinien być on już ubezpieczony. Upewnij się, że poprzedni właściciel przekazał Ci polisę OC. Koniecznie sprawdź kiedy ona się kończy. Pamiętaj, że z dniem zakupu samochodu stajesz się nowym właścicielem jego polisy OC. Jeżeli nie chcesz kontynuować u niego ubezpieczenia to zgłoś się w ciągu 30 dni do ubezpieczyciela – wystawcy polisy i złóż wypowiedzenie. Tak czy siak musisz zawrzeć takie ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela. Nawet jeśli posiadasz pojazd niezarejestrowany przed wyjazdem nim na drogę publiczną musisz wykupić ubezpieczenie OC.

Kiedy działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie działa przez 12 miesięcy przez 24h, niezależnie od tego kto prowadzi samochód Ty, Twoja żona, syn/córka, czy kolega. Ubezpieczenie działa zarówno w drodze, na parkingu czy w garażu.

 

Co Ci grozi za brak ubezpieczenia OC:

W przypadku kontroli policji, która stwierdzi brak ubezpieczenia OC Twój pojazd może zostać odholowany na parking strzeżony. Dostaniesz wysoką karę finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny tzw. UFG, obecnie równowartość 500 EURO w przypadku samochodu osobowego. Jeśli spowodujesz szkodę nie mając ubezpieczenia OC to oprócz kary finansowej za brak ubezpieczenia będziesz musiał zwrócić kwotę odszkodowania, którą UFG wypłaci poszkodowanemu.

Wypadek  drogowy w podróży co robić?                                            

Gdy podczas jazdy nagle mamy wypadek to głupiejemy- szczególnie jeżeli to jest nasza pierwsza kolizja drogowa bez względu na to czy jesteśmy sprawdzą jej czy poszkodowanym. W tej sytuacji złap głęboki oddech. Masz dwa wyjścia do wyboru wezwać policję bądź spisać Oświadczenie ze sprawcą o ile on przyznaje się do spowodowania kolizji drogowej.

Oświadczenie sprawcy wypadku powinno być napisane własnoręcznie przez sprawcę wypadku i zawierać:

oswiadczenie-sprawcy-wypadku

Dla bezpieczeństwa na wszelki wypadek wykonaj dokumentację fotograficzną, gdyby nagle sprawca próbował się wykręcić że taka sytuacja nie miała miejsca i on do żadnej winy się nie przyznaje, był w szoku, czy niby ktoś wmówił mu jego winę, bądź, że takie zdarzenie w ogóle nie miało miejsca. Nigdy nie wiesz na kogo trafisz.

Zaistniałe zdarzenie zgłaszasz wysyłając formularz zgłoszeniowy do działu likwidacji szkód firmy ubezpieczeniowej w której sprawca miał ubezpieczony pojazd. W ciągu 24h likwidator szkód powinien skontaktować się z Tobą rzeczoznawca na oględziny Twojego auta.

Może zdarzyć się tak, że kolizja uniemożliwi ci dalsze poruszanie się po drodze publicznej w tym przypadku będziesz musiał auto odholować lawetą na najbliższy parking.

Gdy rzeczoznawca uznaje szkodę całkowitą auta co to dla Ciebie oznacza?

W przypadku, gdy rzeczoznawca sporządzi kalkulację i oszacuje,  że  koszt naprawy auta przewyższa jego wartość uzyskasz jedynie odszkodowanie w postaci gotówki i musisz samodzielnie oddać auto do zakładu blacharsko-lakierniczego i naprawiać je wkładając dodatkowo swoje własne środki finansowe za naprawę. Natomiast jeżeli stwierdzisz, że naprawa kompletnie ci się nie opłaca, a auto jest w stanie dość krytycznym pozostaje ci złomowanie auta, czyli oddanie go na skup złomu (tzw. szrot).

Złomowanie auta (Skup złomu)                                                                

W przypadku złomowania wartość auta uzależniona jest od jego wagi. Wg przepisów prawa, aby dokonać złomowania pojazdu mechanicznego musi posiadać on aktualne ubezpieczenie OC. Złomowania auta może jedynie jego właściciel. Jeżeli  jesteś jednym z właścicieli, a auto posiada współwłaściciela to musisz mieć od niego upoważnienie zgodę na jego złomowanie.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana jeżeli umrze współwłaściciel auta. W tym przypadku aby zdać auto na złom musisz być spadkobiercą, bądź posiadać sporządzony akt notarialny potwierdzający Ciebie jako jedynego właściciela po śmierci współwłaściciela. W przypadku sporządzenia aktu notarialnego nie obejdzie się bez kosztów. Najgorsze jest załatwianie tego wszystkiego, gdy wracasz z wakacji i masz zapakowany bagażnik pojawia się pytanie co zrobić z bagażem.

Jeżeli jesteś jedynym właścicielem z punktu skupu złu otrzymujesz zaświadczenie o demontażu pojazdu. Dokument ten wysyłasz do swojego ubezpieczyciela jako informację o zdaniu pojazdu na złom. Pozostałe składki z niewykorzystanego ubezpieczenia OC za każdy niewykorzystany dzień pozostałej ochrony Twojego auta (oczywiście dotyczy tutaj polis które były opłacone w składce jednorazowej za cały rok ubezpieczenia z góry)  zostaną przelane na wskazany przez Ciebie numer konta bankowego.

AutoCasko W PODRÓŻY:

Główną zaletą tego produktu jest ochrona klienta w sytuacji, gdy to on jest sprawcą wypadku i chce doprowadzić swoje auto do stanu sprzed wypadku. W tym wypadku powinieneś wiedzieć 3 rzeczy:

  • Wartość auta nie jest dobierana z kosmosu tylko wg programów do szacowania wartości auta np. w Eurotaksu. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że z roku na rok wartość auta wraz z pojawieniem się nowego modelu spada drastycznie.
  • Dokonując wariantu ubezpieczenia możesz wybrać sposób naprawy tzn. częściami oryginalnymi bądź też korzystając z zamienników- wiadomo jeżeli dokonasz ubezpieczenia w 1 wariancie to koszt ubezpieczenia w tym pakiecie będzie wyższy niż przy zamiennikach i tutaj nie ma co się dziwić.

Myślisz sobie przecież AC też ma ubezpieczenie od stłuczonej szyby- owszem tylko pamiętaj że w przypadku naprawy wymiany szyby z pakietu AC jednocześnie tracisz zniżki na ubezpieczenie w przy wykupie następnego AC- czyli miałeś 60% na AC, pomimo tego że nie miałeś kolizji ale skorzystałeś z naprawy w ramach AC tracisz 2 klasy zniżek przy najbliższym ubezpieczeniu otrzymasz jedynie 40% zniżki na ubezpieczenie AC.

ŻYCZĘ SZCZĘŚLIWEJ PODRÓŻY 🙂

 

PROPONOWANE WPISY


Comments

  1. Musze stwierdzic ze fajnie sie czyta twoje posty 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *