ZADZWOŃPORTFOLIO

OŚWIĘCIM – OKO W OKO Z HISTORIĄ Polska

Obóz Auschwitz-Birkenau

Pamiętam jak chodząc jeszcze do szkoły czytałam lektury o wojnie, obozach koncentracyjnych. Czytałam je jakby były powieścią kryminalną tylko z tym drobnym szczegółem, że ci ludzie oni to naprawdę przeżyli.

Każdy z nas powinien zasięgnąć historii może doceniłby to co ma i jak żyje. Oni na własnej skórze przeżyli koszmar będąc pod niewolą Niemców od 14 czerwca 1940 r.

Obóz Auschwitz

DOJAZD:

Dotrzeć tu możesz na trzy sposoby: własnym autem, pociągiem i autokarem.

Jeżeli chodzi o dojazd własnym autem licz się z tym, że w godzinach szczytu turystów będziesz musiał sprytnie szukać miejsca parkingowego, co nie będzie dość łatwe.

Z Krakowa do Oświęcimia pod sam obóz kursuje autokar Lajkonik http://www.lajkonikbus.pl , najwygodniej będzie ci nim podróżować i zawiezie ciebie pod samo wejście.

Pomiędzy obozami Auschwitz i Birkenau kursuje specjalny autokar, który bez problemu rozpoznasz cały jest czarny.

dojazd pomiędy obozami Auschwitz i Birkenau Oświęcim Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

ZWIEDZANIE:

Obóz do zwiedzania jest czynny w godzinach:

8:00 – 14:00 grudzień

8:00 – 15:00 styczeń, listopad

8:00 – 16:00 luty

8:00 – 17:00 marzec, październik

8:00 – 18:00 kwiecień, maj, wrzesień

8:00 – 19:00 czerwiec, lipiec, sierpień

Czas pozostania na terenie to półtorej godziny po ostatniej godzinie rozpoczęcia zwiedzania (np. w lutym to godzina 17.30, w czerwcu 20.30)

Auschwitz jest obiektem dostępnym do zwiedzania dla turystów indywidualnych w godzinach 8-10 i 15-20.30 (czerwiec, lipiec, sierpień).
W tych godzinach turyści mogą bezpłatnie zwiedzać obóz. Jedynie co muszą zrobić to podejść do kasy i pobrać BEZPŁATNY bilet wejścia do muzeum i zwiedzania BEZ PRZEWODNIKA.

Obiekt w godzinach 10-15 jest to czas zarezerwowany wyłącznie dla grup zwiedzających z przewodnikiem. Cena biletu normalnego z przewodnikiem w języku polskim wynosi 30 pln.

Jeżeli chciałbyś wykupić bilet na zwiedzanie obiektów z przewodnikiem  wystarczy, że w kasie przy zakupie biletu poprosisz o możliwość najbliższego wejścia do muzeum z przewodnikiem w danym języku.

UWAGA !

W celu wejścia do obiektu możesz zabrać ze sobą jedynie bardzo małą torebkę. Przy wejściu do obozu Auschwitz przygotuj się na przejście przez bramkę z wykrywaczem metali i przeszukanie zawartości torebki przez ochronę.

Jeżeli wymeldowałeś się z hotelu w Krakowie i nie chcesz tracić czasu doskonałym rozwiązaniem jest zostawienie bezpiecznie bagażu na dworcu PKP w luku bagażowym. Ważną rzeczą jaką w tym miejscu powinieneś mieć to monety – niestety nie zapłacisz tutaj kartą czy banknotem papierowym.

LUKI BAGAŻOWE NA DROWCU CENTRALNYM W KRAKOWIE Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

CENNIK LUKU BAGAŻOWEGO na dworcu pkp KRAKÓW Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

 

OBÓZ AUSCHWITZ:

brama wejście Oświęcim , obóz Auschwitz, obóz Birkenau, Oświęcim, historia Amazing Design Katarzyna Grycuk amazingdesign.com.pl

Zobaczysz warunki bytowe więźniów osadzonych w obozie. Nie posiadali oni łóżek, ani innych mebli. Więźniowie spali na siennikach rozkładanych na podłodze. Sienniki te rano, po pobudce, zbierali i układali w kącie każdej izby.

Z powodu przepełnienia izb więźniowie mogli spać tylko na boku, poukładani w trzech rzędach. Więźniowie obozu czerpali wodę ze studni, a potrzeby fizjologiczne załatwiali w latrynie. Po rozbudowie obozu korzystali z ubikacji wyposażonych w sedesy, pisuary oraz umywalnie z rynnami odpływowymi, nad którymi zainstalowano krany. Ponieważ ubikacje i umywalnie były wspólne dla więźniów mieszkających na parterze i piętrze, możliwość skorzystania z nich była mocno ograniczona. W muzeum zobaczysz makietę pomieszczenia komory gazowej, piec do spalania ciał, ekspozycję sterty ludzkich włosów, głównie ogromną ilość zdjęć. Gdy przewodnik opowiada o tym jak prowadzono ludzi do komory gazowej, a wmawiano im że idą tylko wziąć kąpiel nawet dla pozoru otrzymywali numerki po odbiór swojego ubrania nawet nie zdawali sobie sprawy, że żywi to oni już z niej nie wyjdą. Pomimo 30 stopniowego upału gęsia skórka przebiega po ciele na samą myśl jak człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los.

OBÓZ BIRKENAU

obo-zbirkenau

„Brama śmierci”

Zwiedzanie obozu Birkenau jest BEZPŁATNE (w tym przypadku równocześnie wchodzą turyści zwiedzający indywidualnie jak i grupowo). Zwiedzanie dostępne jest przez cały czas otwarcia muzeum.

Przez tzw. „Bramę śmierci” nocą przyjeżdżały wypełnione po brzegi wagony z transportem ludzi. Rozdzielano ich na dwie grupy. Jedną grupę stanowiły matki z dziećmi i ludźmi nadającymi się do pracy, zaś drugą grupę stanowili ludzie którzy wg wskazań lekarza nie nadawali się do pracy. Ci natychmiastowo skazywani byli na unicestwienie w komorze gazowej. Dzieci w obozie przeznaczone były do eksperymentów medycznych.

Więźniowie obozu Birkenau korzystali z dwóch rodzajów baraków: murowanych i drewnianych. We wnętrzu każdego z murowanych baraków wymurowanych jest wiele przegród, w których znajdowały się trzy poziomy do spania, tworzące tzw. legowiska. W barakach brakowało urządzeń sanitarnych. Nie miały one oświetlenia elektrycznego. Baraki drewniane były bez okien. Zamiast nich w górnej części, po obu stronach, znajdował się rząd świetlików. Przez prawie całą długość baraku ciągnął się przewód kominowy, który zimą służył do ogrzania pomieszczenia. Wnętrze baraku podzielone było na przegrody, które miały służyć jako stanowiska dla koni, a zamiast nich spali w nich ludzie.

W barakach murowanych więźniowie spali na słomie rozścielanej na deskach, w barakach drewnianych na łóżkach lub pryczach rozkładano papierowe sienniki wypchane tzw. wełną drzewną.

 

 

PROPONOWANE WPISY


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *