ZadzwońRezerwacja

ROLNIK SZUKA ŻONY Polska

Rolnik Szuka Żony

ROK 2016 ROZPOCZĘŁAM OD SYMBOLU

 http://rolnikszukazony.tvp.pl

https://vod.tvp.pl/21825891/odc-4ii

http://www.fakt.pl/kobieta/plotki/rolnik-szuka-zony-robert-i-agnieszka-wezma-slub-w-kwietniu/vj8gt6y

Rolnik-Szuka-Zony- czyli-telewizyjna-milosna-historia

PYTANIE NA ŚNIADANIE

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/24026638/pierwszy-slub-w-rolnik-szuka-zony

pytanie na śniadanie znaki

i tak też ten rok zakończę.

Święta Bożego Narodzenia są symbolem przede wszystkim miłości i spędzenia czasu w rodzinnym gronie. Święta Bożego Narodzenia w kościele greckokatolickim obchodzone są 24 grudnia, natomiast w kalendarzu juliańskim 6 stycznia.

Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą wg Biblii na niebie ujrzeli Trzej Królowie.

Wieczerzę jak każe obyczaj rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza dotyczącej narodzin Jezusa, następnie następuje łamaniem się opłatkiem i składanie sobie życzeń. W kościele juliańskim wieczór rozpoczyna się od modlitwy i łamaniem się bułeczą zwaną prosforą.

WIERZENIA I PRZESĄDY WIGILIJNE

Nie wiem czy wierzycie w przesądy ale Wigilia świąt Bożego Narodzenia  posiada niezwykłą moc. Na stole przykrytym obrusem wkłada się wiązankę z siankiem i stawia o jedno przykrycie więcej przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa.

Przestrzega się, aby w czas Wigilii nie kłócić się i okazywać sobie wzajemnie życzliwość. Jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. Istnieje też zwyczaj umieszczania grosika w jednym uszku w barszczu temu kto na niego trafi będzie przypisywało szczęście w nadchodzącym roku. Wszelkie zranienia oraz choroby w czasie świąt odbierano jako zapowiedź kłopotów ze zdrowiem. Istnieje tradycja aby spróbować każdej z dwunastu wigilijnych potraw po to aby nie zabrakło jej w następnym roku. Niektórzy pozostawiają w portfelu łuski karpia „na szczęście”.

WIERZENIA W MAGIĘ WIGILIJNYCH POTRAW

KARP jest najważniejszą potrawą na wigilijnym stole. Oprócz niego nie możne na wigilijnym stole zabraknąć ŚLEDZI, RYBY PO GRECKU. Ryby są symbolem Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej to symbol płodności, narodzin, życia.

ŚLEDZIE- są symbolem postu i wyczekiwania.

KAPUSTA, GRZYBY LEŚNE, GROCH miały przynosić dostatek, zapewniać zdrowie i chronić przed chorobami.

PASZCZECIKI / PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI –  są symbolem zdrowia i sił witalnych

BARSZCZ CZERWONY  z uszkami mają zapewnić długowieczność i urodę.

KOMPOT Z SUSZU – są oznaką płodności i witalnościi. Poszczególnym rodzajom owoców przypisywane są rozmaite cechy: jabłka zapewniają miłość, zdrowie i pokój, gruszki gwarantują długowieczność, a suszone śliwki odpędzają złe moce.

CHLEB- Chleb symbolizuje dobrobyt i początek nowego życia. Wypieki z mąki mają zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku. Samo zaś zboże uznawane jest za źródło życiodajnej mocy i plenności.

MAK / KUTIA / MAKOWIEC – Tradycja głosi, że mak przyniesie gospodarstwu dostatek. Według wierzeń ludowych, dania z makiem były najważniejszymi z wigilijnych potraw, a ich brak mógł ściągnąć na domostwo nieszczęście. W starożytności mak symbolizował też płodność i urodzaj. Z tego powodu wczesnogreckie boginie nosiły na głowie wianki, uplecione z kwiatów maku.

SYMBOLIKA OZDÓB CHOINKOWYCH:

PIERNIKI – Słodycze symbolizowały radość z narodzenia Bożej Dzieciny. Wieszano pierniczki zdobione lukrem.

ORZECHY WŁOSKIE – oznaczały dobrobyt i mądrość. 

JABŁKA – owoce prosto z raju. Wieszano czerwone jabłka ,które symbolizowały biblijny owoc, którym wąż skusił Adama i Ewę. Miały zapewniać domownikom zdrowie i urodę.

DZWONECZKI – dobre nowiny. Robiono je ze złocistego lub srebrnego papieru. Wieszając je na choince, wierzono, że rodzina będzie dostawać dużo dobrych nowin.

ŚWIATEŁKA – Przypominały o przyjściu na świat Chrystusa

GWIAZDA – prowadziła Trzech Króli. Jej miejsce znajdowało się zawsze na czubku choinki na pamiątkę gwiazdy, która wskazywała drogę Królom do dziecięcia Bożego. W tradycji ludowej gwiazda miała także pomagać znaleźć drogę do domu tym, którzy wyjechali.

ANIOŁ – opiekun domu. 

ŁAŃCUCH- Klejono go, łącząc ze sobą kółeczka z kolorowych papierków, z bibuły. Musiał być długi, aby można nim było dokładnie opleść całą choinkę, od szczytu po sam dół. Tylko taki pomagał scalić całą rodzinę.

PROPONOWANE WPISY


Recommended Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *